Kaisa, mis teeb heast (veebi)disainist hea disaini?
Lähtudes disainialasest mõtlemisest, siis hea disain lahendab probleemi. Olgu selleks brändi tuntuse suurendamine, kontakti viimine ettevõtte lõpptarbijani või müügitehingute optimeerimine läbi kasutajakogemuse arendamise.
Minu silmis teenib disain eelkõige funktsiooni. Lõpptarbija mõistmine, funktsiooni ja esteetika ühendamine – see on see, millega me Fraktalis igapäevaselt tegeleme.
Mida selle pinnalt kõiksugu veebitrendidest arvata — kuidas saada aru, milliste trendidega oleks mõistlik kaasa minna?
Veebimaailmas käivad trendid tihtipeale käsikäes tehnoloogia arenguga. On trende, mis lähtuvad tehnoloogia ja tehnoloogiliste vahendite arengust ja on trende, mis on esteetika küsimus.
Kui trend muudab kasutajateekonda selgemaks ja mugavamaks, siis on see põhjendatud progress. Näiteks pikalt on olnud trendikas animatsioonide ja illustratsioonide kasutamine erinevate protsesside kirjeldamiseks. Läbi sedalaadi pildi ja teksti koostöö on kindlasti lihtsam selgitada kasvõi plokiahela-tehnoloogiat.
Üldiselt arvan, et professionaalne agentuur oskab kõigist trendidest välja noppida kõige jätkusuutlikumad voolud ning neid kliendi kasuks efektiivselt rakendada.
Professionaalsuest rääkides, mis on need põhitõed, mida ikka ja jälle disani tellijatele meelde pead tuletama?
Agentuuri asi on välja selgitada, mida klient tegelikult vajab, millised on projekti eesmärgid. Kõige sagedamini pean ehk klientidele meenutama, et:
- Mõtle läbi, mis on projekti eesmärk.
- Pea meeles, et sa ei loo disaini iseendale, vaid oma lõpptarbijale.
- Usalda agentuuri.
Kuidas üldse olla tark tellija — ehk, millist nõu annaksid inimesele, kes plaanib disaini tellida?
Soovitan läbi mõelda, et mis on probleem, mida disain peaks lahendama ning milline võiks olla see osa, milles agentuur saaks lisandväärtust pakkuda. Edasine analüüs — probleemide sõnastamine, kitsaskohtade fikseerimine ning neile lahenduste väljatöötamine toimivad juba koostöös kliendi ja agentuuriga.
Kliendi ja agentuuri suhtest — selle aasta Kuldmuna konkursi üks võidutöödest oli Malika Favre tööde plagiaat. Kui tihti disainimaailmas selliseid asju juhtub?
Plagiaati tuleb ikka aeg-ajalt ette. Siinkohal oleks ehk oluline eristada piiri plagiaadi ja originaalloome vahel. See on tavapärane, et disainerid kasutavad teiste töid stiilinäidetena. Kui aga kopeerida disain üks-ühele, siis pole tegu enam inspiratsiooni ammutamisega, vaid loomevargusega.
Kuidas endale üldse disainiagentuuri valida? Millised on peamised soovitused?
Agentuuri valides tasub arvesse võtta mitmeid aspekte. Esmalt mõelge läbi, miks agentuuri vajatakse ja milline on see lisandväärtus, mida agentuur võiks tuua lauale nii kliendi kui ka lõpptarbija jaoks.
Seejärel tulevad mängu juba faktorid nagu agentuuri oskused ja kogemus, portfoolio ning loomulikult — inimlik kontakt ja sünergia. Reklaami- ja disainiprojektid sünnivad koostööna – ühiste eesmärkide, omavahelise usalduse ja kommunikatsiooni tulemusena.
Fraktali parimad tööd on sündinud tänu sellele, et osapoolte vahel valitseb usaldus.
Aga mis on see, mille poolest Fraktal teistest Eesti agentuuridest erineb?
Fraktalis töötame nii sisu kui ka vormiga. Kliente nõustame alates ideetasandist lõpetades sellega, kuidas on võimalik oma ideed realiseerida visuaalselt nii brändingu- kui ka digitaalmaailmas. Disainialase mõtlemise ja selle rakendamisega oleme suutnud luua lisandväärtust väga erinevate valdkondade jaoks — nii Eesti kõige kuumemate iduettevõtete kui ka teiste valdkondade tippude jaoks.
Viimaks, kust teid leida võib, nii online- kui pärismaailmas?
Kontoreid on meil kaks - asume Tallinnas ja Tartus.
Virtuaalkodu leiate: www.fraktal.co
Uute projektide korral kontakteeru: hello@fraktal.ee