Miks peaks olema su veebileht mitmekeelne?

Tõnu Runnel

Partner

Vastupidiselt laialtlevinud arvamusele ei kasuta mitte paljud inimesed suhtlemiseks inglise keelt - juhul, kui me muidugi teatud saareriikidest ei räägi.

Tõsi – haritud ja nooremad inimesed räägivad tihtipeale kolme-nelja, sealhulgas eesti ja inglise keelt. Kuid see pole üldsegi nii suur protsent, kui võiks arvata. Ning paraku ei tähenda keele oskamine veel selle kasutamist või eelistamist.

Mitmekeelne veebileht on Euroopas elementaarne. Vastasel juhul võid suure osa oma külastajaskonnast lihtsalt keelebarjääri tõttu välja lülitada.

1. Keskmiselt kasutame me ainult oma emakeelt

Pole ka midagi imestada – enamikes riikides on igati normaalne osatagi mitte rohkem kui ühte (või kahte) keelt.

EL elanike keelteoskuse mediaanarv

2. Euroopa rahvad on tõepoolest väikesed

Suur osa sinu potsentsiaalsetest klientidest on naaberriikidest ja räägivad tõenäoliselt teist keelt. Ole kaasav – sinu turg ei saa ometi piirduda meie väikese kodumaa piiridega.

Rahvastiku arvu võrdlus USAs, EL 5 suurimas riigis ja ülejäänud 23 riigis

3. Miljonid inimesed meie ümber ei räägi eesti keelt

Oleks lihtne arvata, et Belgias räägitakse belgia keelt. Siiski ei ole seal sellist asja. Enamik inimesi räägib seal kas prantsuse või flaami keelt – mis on murre hollandi keelest. Kuid Euroops on veel miljoneid, kes räägivad keelt, mille nad Euroopa südamesse kolides kodust kaasa tõid. Seega – keskendu rohkem kui vaid ühele keelele!

5,5 mil Ühendkunungriigi elaniku emakeel pole inglise k ja 15 mil Saksamaa elaniku emakeel pole saksa k. 

4. Jääda ainult ingliskeelseks on kohe eriti halb idee

Väljaspool Ühendkuningriike ja Iirimaad ei ole inglise keele oskajate osakaal kuigi suur, eriti siis veel info otsimiseks internetist.

Inglise k oskuse % Euroopa riikide rahvastike seas

5. Ära unusta Google’i otsingutulemusi

Enam kui 30% külastajatest saabuvad sinu lehele otsingumootorite kaudu. Pea kõik otsingud tehakse otsija kodukeeles – kui sinul tema keelne lehesisu puudub, jääd sa tema otsingutulemustest välja. 

Kuidas siis mitmekeelset saiti teha?

Probleemiks on, et enamik veebiehitustööriistu ei paku sulle häid võimalusi mitmekeelse veebilehe ehitamiseks. Enamik platvorme lasevad sul läbi korraliku kadalipu roomata, et üldsegi üle ühe keele veebilehele lubada – rääkimata siis keelte paralleelsena hoidmisest või automaatselt külastajate soovitud keele tuvastamisest.

Voog on ainus lahendus, mis on ehitatud juba algusest pidades silmas mitmekeelse kasutajaskonna võimalusi. Proovi sinagi ning anna teada, mis sa arvad.