Eesti ettevõtjad kiidavad Facebooki poodi, mis haukab Amazoni äri

Voog

Lähikuudel jõuab ka eestlasteni Facebooki uus rakendus Facebook Shops. See on suunatud väikeettevõtjatele, kes saavad lihtsa vaevaga ning tasuta luua veebipoode.

Käesolev artikkel on esialgselt avaldatud DigiPRO veebilehel. Loe artiklit siit.
Kuigi uus rakendus haukab turgu nii Amazonilt kui ka Eesti ettevõtetelt, kes e-poe loomise teenust pakuvad, näevad nad ise selles pigem uut võimalust. “Mina arvan, et Facebooki tegevus on kuldaväärt!” üllatas Shoprolleri üks loojaid Kaarel Põldma vastates DigiPRO küsimustele.

“Kuna inimesed liiguvad internetiavarustes ringi on väga mõistlik neile müüdavad tooted lähemale tuua. Loome kindlasti võimaluse, et Shoprolleri kliendid saaksid oma tooteid lihtsa vaevaga nii Facebooki kui ka Instagram shopi panna,” rääkis Põldma.

Tema sõnul on tänu sellele lahendusele võimalik ka nende klientidel oma müüki tõsta ja olla lähemal inimestele seal, kus nad kõige rohkem aega veedavad.

“Tava praktika on näidanud, et peale e-poe valmimist jäädakse müüki ootama, tegemata selleks turundust. Väga raske on leida üles head poodi kõrvaltänavast, kui keegi sellest ei räägi. Facebook aitab seda muret nüüd varsti natuke leevendada,” rääkis Põldma.

Uus võimalus kõigile

“Ostjale ja müüjale on Facebook Shops hea uudis. Väikeettevõtja jaoks teeb see e-müügiga alustamise senisest veelgi lihtsamaks. Tegutsevad veebipoed saavad juurde müügikanali keskkonnas, kus nende tulevased kliendid juba kohal on,” rääkis e-poodide ehitamist ja haldamist pakkuva Voo tegevjuht Henn Runnel. “Tarbijatena saame me juurde uue võimeka kaubamaja paigas, kus me niigi iga päev aega veedame. E-kaubandusele laiemalt võiks mõjuda tervistavalt tugeva turuosalise tekkimine domineeriva Amazoni kõrvale,” jätkas ta.


Runneli sõnul on Facebook endiselt rahvarohke paik ja neil on e- kaubanduse vaatepunktist Amazoni ees tugev eelis — seal me näeme, mida teevad ja ka tarbivad meie sõbrad ning see mõjutab meid. “Kui Facebook Shops kombineerib kokku meie sotsiaalse ostukäitumise, omaenda tõhusad reklaamitööriistad ja lisab teeb ostu sooritamise eriti lihtsaks, on platvormil kõik eeldused kasvada e-kaubanduse platvormide seas oluliseks turuosaliseks,” arvas Runnel.

Samas ei usu ta, et Facebook Shops tähendab seda, et tavalist oma kodulehel asuvat veebipoodi pole enam vaja. “See on ebatõenäoline. Kindlasti leidub rida kauplejaid, kes teevad oma esimese e-poe Facebook Shopsiga. Paljudele sellest müügikanalist ka piisab,” rääkis Runnel.  Samas laiemalt võttes jääb tema hinnangul eraldiseisev veebileht ja -pood endiselt ettevõtte ja tema brändi peakontoriks. “Oma koduleht on ettevõtte jaoks ainus koht veebis, kus tal on täielik kontroll oma brändi, sisu, disaini, SEO ja ka mängureeglite üle,” ütles Runnel.

“Facebook Shops võib kujuneda heaks täiendavaks müügikanaliks, kuid kuni oma veeb ja pood toovad kas või väikse osa müügist ja klientidest, ei pane keegi seda Facebook Shopsi pärast kinni.”

Runneli sõnul viib Facebook Shopsi tulek e-kaubanduse pigem veelgi otsustavamalt omnichannel müügi suunas. “See tähendab, et e-poe müük toimub mitmes kanalis ja on oluline, et kanalite vahel liiguks info toodete- ja tellimuste kohta võimalikult sujuvalt. Müügikanalid põimuvad kokku, ent ettevõtte ja brändi kuningriigiks jääb jätkuvalt tema enda domeen, sait ja veebipood,” kinnitas Runnel.

Konkurendiks võõrad

“Me ei pea Facebooki tegelikult oma konkurentideks. Facebook on pigem üks lisa müügikanal, mida kliendid ära saavad kasutada,” rääkis Põldma. Tema sõnul on konkurendid kõik need kes e-poode teevad. “Tehakse neid siis Woocommercis, Shopify ́s või kuskil mujal. Igal platvormil on omad head ja vead,” rääkis Põldma.

“Shoproller proovib siiski pakkuda mitte ainult e-poe platvormi vaid teenust. Teenust, mis aitab kliendil e-poodi käivitada. On siis selleks teenuseks toodete sisestamine, kujunduse tegemine, klienditugi, koolitus või turundus,” selgitas Põldma.

Voog tegevjuht Runnel tunnistas, et konkureerib mõningal määral teiste Eestis tegutsevade e-poe platvormidega, sealhulgas Shoperb’i ja Shoproller’iga, kuid põhiline võistlus käib rahvusvaheliste suurtegijatega nagu Shopify ja Woocommerce. “Suurtel platvormidel on taga meeletu arendusvõimsus, mistõttu platvormide funktsionaalsus on laiem ja keerulisem, kuid kodumaised platvormid on kohalikele äridele algusest peale paremini kohaldatud ning nende suur eelis on, et klient saab foorumi ja juturoboti asemel abi päris inimeselt ja oma emakeeles,” lisas Runnel.

Kuidas Facebook Shops töötab?

  • Facebook Shops on rakendus, mille abil saab tasuta lihtsa vaevaga luua veebipoe, millele kliendid pääsevad juurde nii Facebookis kui ka Instagramis.
  • Ettevõtted saavad kataloogist valida tooted, mida nad soovivad esitleda ja seejärel kohandada oma poe ilmet, kaanepilti ning isegi värve, mis annavad edasi nende kaubamärki.
  • See tähendab, et olenemata ettevõtte suurusest või eelarvest on nüüd võimalik igal müüjal oma äri veebi kolida ning suhelda oma klientidega kõikjal ja igal ajal.
  • Facebook Shops rakenduse leiab ettevõtte Facebooki lehelt või Instagrami profiilist ning samuti on võimalik poodidesse siseneda lugude või reklaamide kaudu.
  • Poes on võimalik sirvida kogu ettevõtte valikut, salvestada end huvitavaid tooteid ja seejärel esitada tellimus kas ettevõtte veebisaidil või rakendusest lahkumata, kui ettevõte on selleks loonud vastavad võimalused.
  • Nagu füüsilises kaupluses, saab ka Facebook Shops rakenduses vajadusel poe töötajatelt abi paluda, saates neile sõnumi läbi WhatsAppi, Messengeri või Instagrami.
  • Tulevikus saab oste teha ka otse läbi sõnumite. Uus rakendus jõuab Eesti inimesteni lähikuude jooksul.