Kuidas oma veebilehele pilte leida?

Merle Palk

Kasutajatoe spetsialist

Õigesti valitud ja paigutatud pildid on oluline osa sõnumist, mida soovid oma veebilehega edasi anda. Kuid mida teha, kui ei ole piisavalt aega ja vahendeid, et endale sobiv pildipank luua? Pole hullu — internetis on mitmeid veebilehti, mis lubavad sul oma pildimaterjali kasutada ilma autoriõigusi rikkumata.

Mida üldse kujutab endast autoritasuta (royalty-free) märkega materjal?

Märge “autoritasuta” (royalty-free) viitab õigusele kasutada tasuta tähtajatult ja piiramatul hulgal vastavat intellektuaalset vara nii isiklikul kui ka kasusaamise eesmärgil.

See tähendab, et “autoritasuta” pildimaterjali võid vabalt oma veebisaidil kasutada ning seda isegi ilma autorit teavitama. Selliste piltide puhul pead aga arvestama, et need võivad olla kasutusel juba ka mõnes teises projektis ja veebilehel. Mõningase unikaaluse kaotamine on aga siiski väga väike hind võimaluse eest kasutada tasuta kvaliteetseid pilte.


Royalty-free pilt Pexelsist
Royalty-free pilt Pexelsist

Kust leida tasuta kvaliteetseid pilte?

2013. aastal loodi lihtne pildipank Unsplash. Kogu see veebisait põhineb tõdemusel, et kunst loob omakorda uut kunsti ning tänaseks on sealne pildimaterjali valik päris arvestatava suurusega.

Pexels pakub kõrge kvaliteediga vabavaralisi pilte. Veebisaidil oleva otsingu abil saad välja filtreerida sobiva kategooriaga pildid, mille hulgast endale hõlpsasti meelepärane leida.

StockSnap.io andmebaas uueneb igapäevaselt ning pakub võimalust ka pilte endale ekirjaga tellida.

Sobiv pilt leitud — mis edasi?

Meilt küsitakse sageli, et mis formaadis ja kui suured peaksid olema veebilehele minevad pildid. On vaid üks rusikareegel – ei ole mõtet üles laadida otse fotokast pärinevaid originaalfaile. Nende talletamiseks pole veebilehe failikaust nagunii parim koht — mugavam on originaale hoida mõnes pilvepõhises pildipangas — näiteks Google Photos, Flickr, Dropbox või hoopis iCloud. Veebilehe tarbeks võiksid piltide mahtu ja mõõtmeid natukene vähendada. Siis laetakse su kodulehe külastajatele pilte kiiremini, mis tagab meeldivama kasutuskogemuse.


Voog optimeerib osaliselt sinu laetud pilte kuid sellele lisaks, et kvaliteeti kaotamata piltide mahtu vähendada, soovitame kasutada spetsiaalseid piltide kokkupakkimise programme. Näiteks compressor.io pakub väljundina nelja failiformaati ja kahte tüüpi kokkupakkimismeetodit. Kokkupakitud failid võtavad serveris vähem ruumi, vähendavad piltide üleslaadimis- ning veebisaidi laadimiskiirust.

Royalty-free pilt Unsplashist
Royalty-free pilt Unsplashist

Ideaalis võiks pildifaili maht jääda alla 1 megabaidi ning pildi pikema külje pikkus vahemikku 1500-2500 pikslit. Voog loob igast üleslaetud pildist automaatselt veebisõbralikud versioonid — originaalist tekitatakse paar väiksemat koopiat, mille seast valitakse kuvamiseks selline, mis vastab kõige paremini külastaja seadme ekraani suurusele. Sobivateks failiformaatideks on fotode puhul JPG ja PNG.

Kokkuvõtteks

Lisaks meie poolt loetletud näidetele leidub internetis veel väga palju suurepäraseid tasuta pildimaterjali pakkuvaid veebisaite — tuleb vaid natuke ringi vaadata ning sobivad üles leida. 

Samuti pea meeles, et kiire laadimisaja nimel on kasulik alati pildid enne veebi lisamist optimeerida — isegi siis, kui Voog sinu eest osa sellest tööst ära teeb.